Latvijas karte
Attēls no galerijas
Sadarbības partneri
LOB
Atbalstītāji

Hipo Torņu cīņas noslēgušās

24. maija vakarā noslēdzās sestās Latvijas putnu vērotāju sacensības "Hipo Torņu cīņas 2009".

Slokas ezera tornis
Sacensībās pavisam piedalījās astoņas putnu vērotāju komandas - 30 dalībnieki. Sacensības notika tornī Kuivižos (Limbažu rajons), divos torņos pie Lubāna ezera (Madonas rajons), tornī pie Papes ezera (Liepājas rajons), tornī Kaltenē (Talsu rajons), divos torņos pie Engures ezera (Tukuma un Talsu rajoni) un tornī Dunduru pļavās (Tukuma rajons). Šogad tika mainīti sacensību noteikumi un pirmo vietu ieguva komanda, kas visvairāk uzlaboja torņa "vēsturi" - pārsniedza iepriekšējo sacensību laikā tornī novēroto putnu sugu skaitu. Balvas tika piešķirtas trīs nominācijās - „Torņa rekords", „Interesantākais novērojums" un „Draudzīgākā komanda". Uzvarētāju komanda „Naktsputni" - Ēriks Dreibants, Edgars Laucis, Edgars Lediņš, Ritvars Rekmanis no Ķūļciema torņa pie Engures ezera (Talsu rajons) 24 stundu laikā novēroja 73 putnu sugas. "Naktsputni" šogad pārsniedza Ķūļciema torņa rādītāju par divām sugām.
Uzvarētāji ar balvām
Kategorijā "Interesantākais novērojums" uzvaru guva sacensību vienīgā starptautiskā komanda "Birding.lv" - Andris Klepers, John Starie (Lielbritānija), Hilger Lemke (Vācija) un Franziska Knaker (Vācija). Komanda no torņa Kaltenes jūrmalā (Talsu rajons) 23. maijā, trīs stundas pēc sacensību sākuma novēroja trīspirkstu kaijas jauno putnu. Kaija lidoja gar torni Kolkasraga virzienā un bija labi apskatāma apmēram trīs minūtes. A. Klepers atzīst, ka ir ļoti iepriecināts un arī pārsteigts par šīs Latvijā retās putnu sugas novērojumu. Līdz šim tā Latvijā redzēta vismaz 141 reizi, tomēr galvenokārt oktobrī un novembrī Liepājas rajona piekrastē. Rīgas jūras līcī līdz šim novērota tikai trīs reizes. Trīspirkstu kaija ir izplatīta Atlantijas un Klusā okeāna ziemeļu daļas piekrastēs, kā arī Ziemeļu ledus okeāna salās un vietām arī tā piekrastē.
Kaltenes torņa komanda
Vēl kā interesantākie novērojumi tika nosaukti Baltvaigu zoss Papē, Citroncielava Ķūļciemā, un jūras žagatas pie Lubāna ezera. Nominācijā „Visdraudzīgākā komanda" balvas tika komandai "Skaidrie okulāri" - Mārtiņš Briedis, Māris Jaunzemis un Arnis Zacmanis, kuri Papes ezera tornī (Liepājas rajons) uzņēma 72 apmeklētājus. Pavisam šogad sacensību dalībniekus torņos apmeklējuši gandrīz 200 dabas draugu. "Tautas klasē" putnu vērošanā trīs stundas sacentās sabiedrībā pazīstami cilvēki. Uzvaru guva komanda "Uzvarētājstrazds" - žurnāla "Lilit" redaktore Dace Rukšāne, Nacionālā teātra aktieris Mārtiņš Brūveris un Hipotēku bankas pārstāve Baiba Ābelniece. Komandas pavadonis bija pieredzējušais putnu vērotājs Kaspars Funts. "Uzvarētājstrazds" Mērsraga tornī pie Engures ezera novēroja 31 putnu sugu. K. Funts atzina, ka komanda bijusi centīga un attapīga, savukārt paši komandas dalībnieki izteica pārsteigumu par lielo novēroto zivju gārņu un niedru liju skaitu un atzina, ka guvuši gan jaunas zināšanas, gan daudz pozitīvu emociju.
Uzvarētāji ar balvām
Latvijā pavisam sastopama 341 putnu suga, jaunākās no tām ir šā gada 17. maijā novērotais stepes ērglis un 19. maijā pamanītais lopu gārnis.
jaunākais vērotājs
"Hipo Torņu cīņas" finansiāli atbalstīja Hipotēku banka un restorāns "Kaļķu vārti", organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Vairāk informācijas www.lob.lv


2009.05.27 13:51

Uz augšu Uz augšu