Latvijas karte
Attēls no galerijas
Sadarbības partneri
LOB
Atbalstītāji

Kas jāzina dodoties ceļā

Kas jāzina dodoties vērot putnus:

Optika

Lai vērotu putnus, noteikti ir nepieciešams binoklis. Tas dod iespēju putnus labāk apskatīt un pamanīt daudzas detaļas, ko izdarīt ar neapbruņotu aci nav iespējams, bet kas ir ļoti svarīgi nosakot putna sugu.

Optimālākie binokļa parametri putnu vērošanai ir 8X35; 8X40; 10X40; 10X50.

Ja vajadzīgs lielāks optiskās ierīces palielinājums (piemēram, jūras putnu vērošanai) , nepieciešams iegādāties teleskopu. Vērojot putnus, teleskops noteikti jāuzstāda uz stringra statīva.

Putnu vērošanai parasti lieto teleskopu ar palielinājumu 20 līdz 35 reizes.

 

Ja jums nav binokļa, piesakoties ekskursijai, ir iespējams izīrēt optiku (binokļus) Motacillas veikalā

 

Putnu noteicējs

 

Lai saprastu, ko tad binoklī redzam, nepieciešama ornitoloģiskā literatūra - tā saucamie putnu noteicēji. Putnu izkats ir visnotaļ mainīgs, putna spalvu ietērpu ietekmē gan putna vecums, gan sezona -ligzdošanas, neligzdošanas, ziemošanas, spalvu maiņas laiks.

 

Precīzas ziņas par Latvijā sastopamajām putnu sugām, to dzīvesvietām, uzvedību un balsīm iespējams atrast LOB izdotajās grāmatās "Latvijas lauku putni", "Latvijas meža putni" un "Latvijas ūdeņu putni".

 

Piemērots apģērbs

 

Putnu vērošana notiek brīvā dabā un Latvijas platuma grādos laika apstākļi bieži vien ir nepastāvīgi un mainīgi. Tāpēc, dodoties vērot putnus, savlaicīgi ir jāpadomā, ko vilkt mugurā.

Pirms katras došanās putnu vērošanā, jāpadomā, uz kurieni būs brauciens, jo pie jūras vienmēr ir vējaināks un vēsāks nekā iekšzemē. Jāpavēro arī laika prognozes - ja dodas putnus vērot karstā vasaras dienā, jāatceras, ka var pārsteigt negaidīta negaisa lietusgāze.

Jebkurā gadījumā putnu vērotāja ekipējumā vajadzētu sagādāt gan ūdensnecaurlaidīgus zābakus (vai paņemt līdz maiņas apavus), gan siltu - vēju un nokrišņus aizturošu apģērbu.

 

 

Vērotājs. Foto: V.Pranks
Observer. Photo: V.Pranks


Uz augšu Uz augšu